Směrnice č. 2/2016

Z Á S A D Y , pro nájem a užívání bytů v majetku statutárního města Ostravy se svěřenou správou městskému obvodu Svinov

Statutární město Ostrava
MĚSTSKÝ OBVOD SVINOV
Bílovecká 69/48, Ostrava-Svinov

 

 

Obsah

  Čl.1   Úvodní ustanovení

  Čl.2   Předmět nájmu                                                                                 

  Čl.3   Způsoby nájmu bytu                                                                                         

  Čl.4   Podání, příjem a vyřazení žádosti o nájem bytu                                          

  Čl.5   Výběr uchazečů  o nájem bytu                                                                    

  Čl.6   Individuální úprava bytu na náklady nájemce

  Čl.7   Nájem bytu v obecním zájmu                                                                      

  Čl.8   Kauce                                                                                                              

  Čl.9   Nájemní smlouva                                                                                                     

  Čl.10 Výměna bytů 

  Čl.11 Podnájem bytu                                  

  Čl.12  Souhlas s přijetím další osoby do bytu v průběhu nájmu bytu        

  Čl.13  Podmínky řádného užívání nájemních  bytů

  Čl.14  Sankce za neplnění povinností vyplývajících z nájemní smlouvy

  Čl.15  Péče o bytový fond ze strany pronajímatele

  Čl.16  Závěrečná ustanovení                                                                                       

Čl. 1
Úvodní ustanovení 

1. Tyto zásady upravují v souladu s ustanovením zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku (dále jen OZ), v platném znění, postup pro sjednávání nájmů bytů ve vlastnictví statutárního města Ostravy, svěřených městskému obvodu Svinov.

2. Pod pojmem byt se pro účely těchto zásad rozumí místnost nebo soubor místností, které jsou podle rozhodnutí stavebního úřadu určeny k bydlení.

3. Pro účely těchto zásad se považuje: SMO – statutární město Ostrava, MOb Svinov - městský obvod Svinov, OZV – obecně závazná vyhláška SMO, kauce – peněžní prostředky složené nájemcem v souvislosti s užíváním bytu.

Čl. 2
Předmět nájmu

1. Předmětem nájmu jsou byty v majetku SMO, svěřené do správy MOb Svinov.

2.  Pronajímané byty se z hlediska vnitřního vybavení dělí na:

a)    byty se základním vybavením, zahrnující:

-  kuchyňskou linku,

-  plynový, elektrický sporák nebo vařič nebo kombinovaný sporák,

-  vanu nebo sprchový kout,

-  plynové topidlo, elektrický přímotop nebo etážové topení,

 b)    byty s neúplným vnitřním vybavením, postrádající některou součást základního   

    vybavení. 

Čl. 3
Způsoby nájmu bytu


Rada městského obvodu rozhoduje o nájmu:

a)  bytů na základě žádosti uchazečů,

b)  bytů v obecním zájmu,

c)  bytů volných s možností jejich úpravy na vlastní náklady nájemce. 

Čl. 4
Podání, příjem a vyřazení žádosti o nájem bytu

1. Žádost o nájem bytu podává občan České republiky, starší 18-ti let, plně způsobilý k právním úkonům, případně cizí státní příslušník, který má v České republice trvalý pobyt nebo je na území České republiky zaměstnán a nevlastní zde on ani jeho manžel (ka) byt nebo obytný dům. Cizí státní příslušník doloží k žádosti o nájem bytu povolení k pobytu a potvrzení o zaměstnání.

2. Žádost o nájem bytu může podat také současný nájemník, který z důvodu změněné rodinné situace požaduje byt jiné velikostní či vybavenostní kategorie dle Čl. 2 těchto zásad.

3. Žádosti o nájem bytu přijímá odbor financí a správy majetku prostřednictvím podatelny Úřadu MOb Svinov.

4. Žádost o nájem bytu doručená odboru financí a správy majetku se zapisuje do evidence žadatelů o byt, která musí vykazovat tyto údaje:

a)  datum podání žádosti,

b)  jméno a adresa žadatele,

c)  stav (svobodný, ženatý-vdaná, rozvedený, vdovec-vdova, registrované partnerství),

d)  současné bydlení (ubytovna, byt a jeho velikost, počet osob s žadatelem bydlících),

e)  požadovaný byt (velikost bytu, kategorie, nastěhuje se počet osob).

 5. Žádost o nájem bytu nebude zařazena do evidence žadatelů o byt v případě, že žadatel nemá vypořádané finanční vztahy s MMO a finanční a nájemní vztahy s MOb Svinov, jinými městskými obvody, případně s jinými obcemi nebo v minulosti jako nájemník vykazoval špatnou platební morálku, dlužil na nájemném či jiným způsobem neplnil řádně povinnosti nájemníka.

6. Žádost o nájem bytu se z evidence žadatelů o byt vyřadí, pokud žadatel:

a) od data podání žádosti vyřešil svou bytovou potřebu získáním bytu do nájmu, stal se majitelem bytu či členem bytového družstva s právem nájmu k družstevnímu bytu, je vlastníkem obytného domu nebo jeho části, nemá k předpokládanému dni nájmu bytu ukončen nájemní vztah k bytu jiného vlastníka. V případě manželů se tato podmínka vztahuje na oba z manželů,

b) při podání, potvrzení nebo změně své žádosti uvedl nesprávné nebo nepravdivé údaje, které ho neoprávněně zvýhodní,

c) bez vážných důvodů odmítne postupně 2x návrh na uzavření nájemní smlouvy na byt přiměřený jeho žádosti a ani 2. návrh nájmu bytu v městském obvodě Svinov nepřijme. Odmítnutí nájmu navrhovaného bytu bude protokolárně zaznamenáno na odboru financí a správy majetku a skutečnost o vyřazení žadatele z evidence žadatelů o byt mu bude písemně oznámena,

d) na písemnou výzvu odboru financí a správy majetku nepředloží podklady potřebné pro ověření skutečností uvedených v žádosti o nájem bytu, maří možnost doručení písemností zaslaných odborem financí a správy majetku, odmítá písemnosti převzít nebo změnil bydliště a tuto skutečnost neoznámil, čímž se písemnost stala nedoručitelnou,

e) nenahlásí odboru financí a správy majetku změnu v žadatelových poměrech, které jsou rozhodující při posuzování žádosti o uzavření nájemní smlouvy a vedly by ke zvýhodnění žadatele, to vše do 30 dnů od nastalé změny.

7. Žadatel o nájem bytu je povinen svoji žádost písemně aktualizovat vždy k  31. 1. běžného roku, pokud je žádost o byt podána více než dva měsíce před koncem běžného roku.

8. Aktualizovanou evidenci žadatelů o byt vede odbor financí a správy majetku.

9. Zápis do evidence žadatelů o byt není závazným příslibem řešení bytové otázky žadatele. 

Čl.   5
Výběr uchazečů o nájem bytu

1. Rada městského obvodu Svinov rozhoduje o nájmu bytů ve vlastnictví města Ostravy se svěřenou správou MOb Svinov vybranému žadateli v souladu s ustanoveními OZV č. 14/2013, Statutu města Ostravy, ve znění změn a doplňků.

2. Rada městského obvodu Svinov může při výběru žadatelů o nájem bytu přihlédnout k doporučení bytové komise.

3. Rada městského obvodu Svinov a bytová komise posuzuje při rozhodování o nájmu bytu tato kriteria:

a) místo současného trvalého pobytu žadatele (s přednostním právem nájmu bytu žadatelům z městského obvodu Svinov, případně žadatelů s rodinnými vazbami na občany městského obvodu),

b) sociální situaci žadatele ve vazbě na velikost a kvalitu nabízeného bytu,

c) zdravotní stav žadatele ve vazbě na kvalitu nabízeného bytu,

d) reference o žadateli, pokud jsou hodnotiteli známy.

4. Rada městského obvodu řeší individuálně případy, kdy žadatelem je občan s tělesnou vadou nebo jiným omezením a užívání bytu a domu si vyžádá provedení stavební úpravy.

5. Při projednávání návrhu na nájem bytu v domě U Rourovny 679/2, Ostrava-Svinov bude zohledněna potřeba zachování skladby nájemníků z osob starších ročníků.

6. Návrhy na nájem bytu předkládá radě městského obvodu odbor financí a správy majetku po předchozím projednání v bytové komisi. 

 Čl.   6
Individuální úprava bytu na náklady nájemce

1. Rada městského obvodu může v mimořádných případech umožnit, aby nájemce, který obdrží do nájmu obecní byt, provedl jeho úpravu či dovybavení na vlastní náklad. Za tím účelem je nájemce povinen předložit radě městského obvodu prostřednictvím odboru financí a správy majetku rozsah plánovaných úprav, předběžnou kalkulaci nákladů na jejich provedení, případně projektovou dokumentaci.

2.Rada městského obvodu schvaluje nájemcem předložený rozsah úprav včetně kalkulace plánovaných nákladů na jejich provedení.

3. Odbor financí a správy majetku prověří po realizaci úprav jejich skutečný rozsah a kvalitu, vyhotoví o novém stavu bytu a jeho vybavení zápis a fotodokumentaci.

4. Rada městského obvodu může na základě předchozí kontroly provedené odborem financí a správy majetku rozhodnout o uzavření dohody s  nájemcem o kompenzaci vložených nákladů na zhodnocení pronajatého bytu, v níž může nájemci kompenzovat až 50% jím prokazatelně vložených finančních prostředků na úpravu bytu formou adekvátní slevy z nájmu.

5. Po ukončení nájmu vrátí nájemce byt ve stavu odpovídajícímu stavu po případných schválených úpravách provedených na jeho náklad, pokud rada městského obvodu nerozhodne o uvedení bytu do původního stavu, a to zejména v případě, kdy vnitřní vybavení bytu provedené na náklad nájemce vykazuje značný stupeň opotřebení neodpovídající podmínkám jeho běžného užívání.

 Čl. 7
Nájem bytu v obecním zájmu

1. Návrh na nájem bytu v obecním zájmu podává statutární orgán právnické osoby zřízené obcí nebo působící na území městského obvodu Svinov, např. v oblasti školství, zdravotnických, kulturních a sportovních zařízeních apod. nebo orgán obce nebo představitel orgánu státní moci, např. justice, policie apod., a to za účelem získání nájmu bytu pro konkrétní osobu – zaměstnance nebo externího spolupracovníka, se kterým má být uzavřena nájemní smlouva.

2. Přílohou žádosti bude zdůvodnění návrhu a také údaje o osobě a rodině občana (data narození a počet členů rodiny), se kterým má být uzavřena nájemní smlouva.

3. O tom, zda podaný návrh na nájem bytu je v obecním zájmu či nikoliv, rozhoduje rada městského obvodu.

4. V případě nájmu bytu na základě návrhu podle odst. 1 tohoto článku:

a) je nájemní smlouva s nájemcem uzavírána na dobu určitou – maximálně na jeden rok ode dne účinnosti nájemní smlouvy s ujednáním o možném prodloužení (obnovení) nájemního vztahu pronajímatelem o sjednanou dobu uzavřením dodatku k nájemní smlouvě (nejdéle však na 10 let - poté o dalším nájmu rozhodne rada městského obvodu) a to za předpokladu, že nájemce bude řádně plnit své povinnosti vyplývající z nájemní smlouvy, setrvá v pracovním či obdobném poměru u doporučující organizace a za předpokladu, že nájemce nesdělí nejpozději ve lhůtě tří měsíců před uplynutím sjednané doby nájmu, že po uplynutí této doby nájmu již nehodlá byt nadále užívat,

b) před uzavřením nájemní smlouvy bude složena kauce (viz Čl. 8 těchto zásad),

c) výše nájemného bude stanovena dle rozhodnutí rady městského obvodu.

 Čl. 8
Kauce

1. Žadatel o nájem bytu je před podpisem smlouvy o nájmu povinen uhradit kauci v souladu se zákonem č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů. Rada městského obvodu rozhodne o uzavření nájemní smlouvy s budoucím nájemcem a zmocní starostku k podpisu nájemní smlouvy za podmínky, že nájemce před podpisem nájemní smlouvy předloží doklad o složení kauce ve stanovené výši.

2. Kauce je stanovena minimálně ve výši dvouměsíčního nájemného. O konkrétní výši složené kauce, tj. násobku měsíčního nájemného, bude rozhodnuto radou městského obvodu v každém jednotlivém případě při předložení návrhu na uzavření smlouvy o nájmu bytu.

3. Kauci lze použít na úhradu dlužného nájemného a záloh na služby spojené s užíváním bytu, které je povinen hradit nájemce a na náhradu škody, způsobenou nájemcem v souvislosti s užíváním bytu a jeho společných prostor, případně na úhradu nákladů, vzniklých s předáním bytu po ukončení nájmu zpět pronajímateli.

4. Odbor financí a správy majetku zašle nájemci písemnou výzvu k úhradě jeho závazku s upozorněním, že pokud nebude jeho závazek do stanoveného termínu vyrovnán, dojde k jeho uspokojení z prostředků složené kauce.

5. Finanční prostředky ze složené kauce budou použity k úhradě závazku nájemce vůči pronajímateli dle odstavce 4 tohoto článku, pokud nájemce závazek do stanoveného termínu nevyrovná.

6. Odbor financí a správy majetku zašle nájemci oznámení o použití kauce na úhradu jeho závazku s upozorněním na povinnost nájemce doplnit peněžní prostředky do původně stanovené výše, a to do jednoho měsíce ode dne obdržení výzvy k jejich doplnění.

7. Na nájemce, který nesplní povinnost doplnění kauce, je pohlíženo jako na nájemce závažně porušujícího nájemní smlouvu, pokud rada městského obvodu nerozhodne v odůvodněném případě jinak.

8. Po skončení nájmu je nájemci, případně jeho právnímu nástupci, složená kauce nebo její nevyčerpaná část nejpozději do 30 dnů od předání bytu pronajímateli vrácena. 

 Čl.  9
Nájemní smlouva – uzavření

1. Nájemní smlouva je uzavírána vždy na dobu určitou. Nájemní smlouvu vyhotoví s nájemcem pracovník bytového oddělení odboru financí a správy majetku, na straně pronajímatele bude nájemní smlouva uzavřena (podepsána) starostkou-starostou MOb Svinov.

2. V případě, že nájemce užívá byt v souladu s příslušnými ustanoveními občanského zákoníku, může rada rozhodnout nejdříve po 3 letech nájmu o změně doby nájmu na dobu neurčitou.

3. Nájemní smlouva a podmínky pronájmu se stanoví na základě usnesení RMOb, v souladu s těmito zásadami.

4. V nájemní smlouvě je ujednáno složení peněžité jistoty, peněžní prostředky se vypořádávají dle čl.  8 odst. 5. těchto zásad.  O výjimce – vrácení peněžité jistoty v průběhu nájmu – může ze závažných důvodů nájemce rozhodnout rada.

5. Budoucí nájemce vyjadřuje podpisem nájemní smlouvy  souhlas s případným nárůstem výše nájemného, které může být provedeno na základě rozhodnutí Rady městského obvodu Svinov nebo z důvodu investic do domů nebo bytů – v souladu s ustanoveními zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, případně může být v nájemní smlouvě ujednáno každoroční zvyšování nájemného (§ 2248 OZ) např. o výši inflace předcházejícího roku. 

Čl. 10
Výměny bytů

1. O výměně bytů může rozhodnout Rada městského obvodu Svinov na základě předložené písemné žádosti, jejíž formulář si žadatelé mohou vyzvednout na odboru financí a správy majetku nebo získat z webových stránek ÚMOb Svinov.

2. O výměnu bytu může požádat žadatel dle Čl. 4 odst. 2 těchto zásad, nebo současní nájemci, kteří si chtějí směnit byty navzájem. Odbor financí a správy majetku předkládá žádost o výměnu bytu spolu s dohodou o výměně bytů mezi žadateli Radě městského obvodu Svinov (pozn.: zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník ve znění pozdějších předpisů, nijak neupravuje výměny bytů a tudíž práva na výměnu bytů se nelze domáhat).

3. V případě schválení výměny bytů rozhodnutím rady městského obvodu bude ukončení nájmu současného bytu (před výměnou) ošetřeno v nově uzavřené nájemní smlouvě k vyměněnému bytu se započtením doby nájmu současných nájemců v jimi pronajatých bytech. 

Čl. 11
Podnájem bytu

1. Nájemce, který chce byt přenechat do podnájmu třetí osobě, musí za tím účelem předem písemně požádat o souhlas Radu městského obvodu Svinov prostřednictvím odboru financí a správy majetku.  Souhlas je vydáván zcela výjimečně nájemcům, kteří řádně plní své povinnosti a nemohou pronajatý byt dočasně užívat (např. z důvodu pracovního či studijního pobytu mimo Ostravu, případně dlouhodobé léčby).

2. Žadatel k žádosti s odůvodněním potřeby podnájmu doloží potvrzení o pracovním či studijním pobytu mimo své bydliště a návrh podnájemní smlouvy mezi nájemcem bytu a třetí osobou (osobami), které má být podnájem bytu umožněn.

3. Souhlas s podnájmem bytu může být udělován pouze na dobu určitou.

4. Podnájem části bytu upravuje ustanovení § 2274 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů.

 Čl. 12
Souhlas s přijetím další osoby do bytu v průběhu nájmu bytu

1. Nájemce je povinen požádat bez zbytečného odkladu prostřednictvím odboru financí a správy majetku o souhlas s přijetím další osoby do domácnosti, nejpozději však do dvou měsíců od chvíle, kdy tato změna nastala.  O souhlasu s přijetím další osoby do domácnosti nájemce rozhoduje rada městského obvodu v souladu se  zákonem č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů. 

2. Pronajímatel má právo požadovat, aby v nájemcově domácnosti žil jen takový počet osob, který je přiměřený velikosti bytu a nebrání tomu, aby všechny mohly v bytě žít v obvyklých pohodlných a hygienicky vyhovujících podmínkách (viz. zákon č.89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů). 

3. Změna v počtu osob užívajících s nájemcem pronajímaný byt zakládá nájemci povinnost podepsat s pronajímatelem (správcem) nový evidenční list nájemného.

4. Pokud spolu s nájemcem užívá byt více osob, než je schváleno pronajímatelem, případně nenahlásí-li nájemce včas pronajímateli skutečný stav osob, jejichž přítomnost v bytě vede ke zhoršení hygienických podmínek pro užívání bytu nebo má-li tato skutečnost vliv na vyúčtování nákladů na služby spojené s bydlením, je vůči nájemci postupováno jako proti osobě závažně porušující povinnosti vyplývající z nájmu bytu. 

Čl. 13
Podmínky řádného užívání nájemních bytů

1. Podmínky nájmu se řídí   pravidly vyplývajícími z dodržování ustanovení zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů.  To platí i pro nájemníky, kteří uzavřeli nájemní smlouvu před účinností tohoto zákona, neboť užívají byty za shodných podmínek.

2. Nájemce, který je osobou pobírající příspěvek na bydlení nebo doplatek na bydlení, se zavazuje k  udělení souhlasu se zasíláním shora uvedených příspěvků nebo doplatků na účet pronajímatele. Pokud nelze z takto získaných prostředků předepsané měsíční platby uhradit v plné výši, je nájemce povinen zbývající část doplatit.

3. Pokud nájemce řádně a včas neuhradí zbývající část předepsaných měsíčních plateb, je mu tato neuhrazená finanční částka započítávána jako dluh a bude vůči němu postupováno jako proti dlužníkovi.

4. Nájemce se v nájemní smlouvě, uzavřené v souladu se zákonem č. 89/2012 Sb. občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, zavazuje k plnění těchto povinností:

a) řádně a včas platit nájemné a zálohy na služby související s užíváním bytu,

b) umožnit pronajímateli přístup do pronajatého bytu za účelem kontroly řádného užívání bytu, provedení nutných oprav v bytě či domě, úprav a rekonstrukcí v bytě a odečtů instalovaných měřidel,

c) udržovat v domě pořádek a čistotu, dodržovat protipožární, bezpečnostní a hygienické předpisy, jednat v souladu s dobrými mravy a dbát pravidel občanského soužití,

d) hradit náklady na obvyklou údržbu v bytě včetně provádění drobných oprav,

e) oznámit bez zbytečného odkladu pronajímateli veškeré změny, které nastaly na předmětu nájmu, a to jak způsobené nájemcem, tak i bez jeho vlivu a vůle,

f)  nepřechovávat v pronajatých prostorách hořlavé a toxické látky, které vyžadují zvlášť upravené a zabezpečené prostory, ani s těmito látkami v předmětu nájmu manipulovat,

g) písemně požádat pronajímatele o souhlas k přenechání bytu nebo jeho části do podnájmu třetí osobě nebo pro jeho využívání k podnikatelské činnosti. Nájemci není rovněž dovoleno byt převést na jinou osobu. Při porušení těchto povinností se nájemce vystavuje nebezpečí výpovědi,

h) oznámit bezodkladně pronajímateli potřebu oprav, které má provádět pronajímatel, jinak odpovídá za škodu, která porušením této jeho povinnosti pronajímateli vznikne,

i)  odstranit závady a poškození, které způsobil v domě sám nebo ti, kdo s ním bydlí a toto neprodleně oznámit pronajímateli. Neodstraní-li závady či poškození ani po předchozím upozornění pronajímatele, budou závady a poškození odstraněny na jeho náklady,

j)  písemně požádat pronajímatele o souhlas s přijetím další osoby do bytu. To neplatí, jedná-li se o osobu blízkou nebo o další případy zvláštního zřetele hodné,

k) oznámit pronajímateli písemně a bez zbytečného odkladu změny v počtu, jménech, příjmeních a datech narození osob v bytě v případě, že lze mít za to, že tato změna potrvá déle než 1 měsíc. Neučiní-li to nájemce ani do 2 měsíců ode dne, kdy změna nastala, má se za to, že hrubě porušil svoji povinnost,

l)  oznámit pronajímateli předem svou nepřítomnost v bytě, která má být delší než dva měsíce, i to, že byt mu bude po tuto dobu obtížně dostupný. Současně označí osobu, která po dobu jeho nepřítomnosti zajistí možnost vstupu do bytu v případě, kdy toho bude nezbytně zapotřebí; nemá-li nájemce takovou osobu po ruce, je takovou osobou pronajímatel,

m) dodržovat zásady požární bezpečnosti vyplývající z právních předpisů – zejména zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů a prováděcí vyhlášky č. 246/2001 Sb., o požární prevenci,

n)  provádět stavební úpravy či jinou podstatnou změnu v bytě pouze s předchozím souhlasem pronajímatele. Souhlas pronajímatele nenahrazuje ohlášení stavby, ani stavební povolení či jiné rozhodnutí stavebního úřadu, které je k provádění stavebních úprav stavebník povinen získat,

o) ke dni zániku nájmu byt vymalovat základním tónem (hygienická malba), vyklidit a vyklizený odevzdat pronajímateli, a to se vším vybavením a zařízením ve stavu, v jakém jej převzal, s přihlédnutím k obvyklému opotřebení při řádném užívání a údržbě. Taktéž je nájemce povinen odstranit zjištěné závady (případně uhradit pronajímateli faktury za jejich odstranění), které hradí nájemce bytu. O odevzdání bytu musí být proveden zápis podepsaný oběma stranami,

p) odevzdat byt ve stavu, v jakém jej převzal, nehledě na běžné opotřebení při běžném užívání a na vady, které je povinen odstranit pronajímatel,

q) odstranit v bytě změny, které provedl se souhlasem pronajímatele, pokud si strany nedohodly jinak,

r)  odstranit v bytě změny, které provedl bez souhlasu pronajímatele, ledaže pronajímatel nájemci sdělí, že odstranění změn nežádá; nájemce přesto nemůže žádat vyrovnání, i kdyby se změnami hodnota bytu zvýšila. Pronajímatel může požadovat náhradu škody ve výši jím vynaložených nákladů na odstranění tohoto stavu,

s)  podepsat s pronajímatelem protokol o stavu měřidel spotřeby plynu, elektřiny, případně dalších médií a ve spolupráci s pronajímatelem zajistit převod smluvních vztahů s dodavateli těchto médií ke dni ukončení nájmu.  Nedodrží-li nájemce tuto podmínku zakotvenou v nájemní smlouvě, je povinen uhradit náklady na zpětné napojení zdrojů energií k danému bytu.

Kromě výše uvedených povinností vyplývajících z nájemní smlouvy uzavřené v době účinnosti zákona č. 89/2012 Sb. občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, platí tato ujednání:

a) zařízení a předměty upevněné ve zdech, podlaze a stropu bytu, které nelze odstranit bez nepřiměřeného snížení hodnoty nebo bez poškození bytu nebo domu, přecházejí upevněním nebo vložením do vlastnictví pronajímatele. Nájemce nemá právo žádat, aby se s ním pronajímatel vyrovnal,

b) zůstala-li v bytě věc, o které lze mít za to, že patří nájemci nebo členu jeho domácnosti, a nájemce si na výzvu pronajímatele tuto věc v přiměřené lhůtě nepřevezme, vzniká pronajímateli právo věc po předchozím upozornění nájemce prodat či jinak s ní naložit,

c) pronajímatel má právo na náhradu ve výši ujednaného nájemného, neodevzdá-li nájemce byt pronajímateli v den skončení nájmu až do dne, kdy nájemce pronajímateli byt skutečně odevzdá. 

Čl. 14
Sankce za neplnění povinností vyplývajících z nájemní smlouvy

1. Pokud nájemce neplatí řádně a včas nájemné a má vůči pronajímateli dluh ve výši trojnásobku měsíčního nájemného a záloh na služby spojené s bydlením a na výzvu pronajímatele ve stanoveném termínu dlužnou částku v plné výši neuhradí, bude mu zasláno odborem financí a správy majetku upozornění na možnost podání výpovědi z nájmu bytu, případně podána žaloba na soudní vyklizení bytu.

2. Pokud nájemce opakovaně neplatí řádně a včas nájemné a zálohy na služby spojené s bydlením, bude z rozhodnutí rady městského obvodu:

a) nájemníkovi dána výpověď z nájmu bytu,

b) na nájemníka podána žaloba na soudní vyklizení bytu s případným vymáháním dlužné částky v soudním řízení.

3. Pokud pronajímatel zjistí, že nájemník porušuje své zákonné povinnosti tím, že řádně neužívá pronajatý byt včetně jeho vybavení a společných prostor domu a tyto vykazují známky poškození neodpovídající běžnému opotřebení, bude z rozhodnutí rady městského obvodu:

a) vyzván k náhradě škody formou uvedení poškozených částí bytu, jeho vybavení, případně společných prostor do původního stavu na vlastní náklad, a to v pronajímatelem stanoveném termínu,

b) vyzván k úhradě nákladů vynaložených pronajímatelem na odstranění závad,

c) vymáhána úhrada nákladů na odstranění vad v přestupkovém řízení iniciovaném městským obvodem,

d) pronajímatelem podáno trestní oznámení na poškozování cizí věci,

e) podána výpověď z nájmu,

f)  podána žaloba na soudní vyklizení bytu.

4. Pokud pronajímatel zjistí, že nájemník porušuje své zákonné povinnosti tím, že v pronajatých prostorách svým chováním brání ostatním uživatelům v nerušeném užívání jimi pronajatých bytů a společných prostor bytových domů či jinak se chová v rozporu s dobrými mravy, bude z rozhodnutí rady městského obvodu:

a) vyzván k nápravě svého jednání,

b) zahájeno proti němu přestupkové řízení z podnětu samosprávy městského obvodu či z podnětu jiného stěžovatele,

c) při opakovaných stížnostech podána výpověď z nájmu bytu,

d) podána žaloba na soudní vyklizení bytu.

Čl. 15
Péče o bytový fond ze strany pronajímatele

1. Pronajímatel je povinen dbát o pronajímané byty s péčí řádného hospodáře.  Z titulu zadokumentování stavu bytu před jeho předáním novému nájemci je povinností pověřené osoby pronajímatele pořídit zápis o předání bytu spolu s průkaznou fotodokumentací zobrazující stav bytu, zejména stěn a jejich obložení, oken, dveří, podlah, otopných zařízení, a dále veškerého vnitřního vybavení bytu předávaného do užívání novému nájemci. Totéž je třeba učinit při ukončení nájmu a předání bytu zpět ze strany nájemce pronajímateli a dále v případech, kdy se zjistí, že došlo k poškození bytu a jeho zařízení ať již z titulu nezaviněného nebo zaviněného jednání nájemníka.

2. Pronajímatel je povinen z titulu předcházení škod na majetku a provádění kontroly dodržování podmínek řádného užívání pronajatých bytů nájemci provádět preventivní prohlídky technického stavu bytů a jejich zařízení, a to na základě předem oznámené výzvy nájemcům ke zpřístupnění bytů.

3. Pověřená osoba pronajímatele je povinna prokázat se při provádění preventivní prohlídky technického stavu bytu a jeho zařízení před vstupem do bytu užívaného nájemcem průkazem zaměstnance úřadu, případně pověřením vydaným starostou městského obvodu.


Čl. 16
Závěrečná ustanovení

1. Rada městského obvodu si vyhrazuje možnost ve výjimečných a naléhavých případech rozhodnout o výjimce z postupu dle těchto zásad. 

2.Tyto zásady, vydané jako „Směrnice č. 2/2016“, nabývají platnosti dnem schválení Radou městského obvodu Svinov (usnesení č. 908/RMOb-Svi/1418/63 ze dne 16. 5. 2016) a účinnosti prvním dnem následujícího měsíce.

3. Nabytím účinnosti těchto zásad se ruší původní zásady, schválené usnesením RMOb č. 447/29/15 b) ze dne 17. 8. 2015, vydané jako „Směrnice č. 6/2015“.

 

V Ostravě-Svinově dne 16.5.2017

 

Ing. Helena Wieluchová, v. r.

starosta

 

Zpracovala:

Marta Vaňková

odbor financí a správy majetku