Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví

9/3 2020

ÚMOb

Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví

Mimořádné opatření o zákazu konání akcí s účastí nad 100 osob

Mimořádné opatření o uzavření základní, středních a vysokých škol
Algoritmy postupu vyšetření

Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví ze dne 7.3.2020

Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví ze dne 4.3.2020

Vážení občané,

vedení města a úřadu sleduje situaci spojenou s nebezpečím nákazy koronavirem. Vychází přitom z informací kompetentních orgánů. Pro zvýšení vaši ochrany a informovanosti věnujte prosím pozornost níže uvedenému textu.

Koronavirus - Způsobuje onemocnění COVID-19. Mezi příznaky patří suchý kašel, dušnost, únava a horečka.

V souvislosti s touto problematikou doporučujeme se řídit radami, které jsou uvedeny na internetových stránkách Krajské hygienické stanice moravskoslezského kraje pod záložkou Koronavirus. http://www.khsova.cz/.

Od 14. 2. 2020 jsou v provozu informační telefonní linky, kam se mohou občané obrátit, pokud potřebují v souvislosti s koronavirem poradit. K dispozici Po-Pá 7,30-15,00 na číslech 595 138 118 a 595 138 119.

Bezpečnostní rada státu nedoporučuje občanům České republiky kvůli šíření nového koronaviru cesty do italských regionů Lombardie a Benátsko. Lidé by také měli zvážit, zda nyní vůbec jezdit kamkoli do ciziny.

Za důležité považuji upozornit na případ, kdy se u vás po návratu ze zemí s koronavirem objeví vysoká teplota, kašel či dušnost, nechoďte osobně k lékaři, ale kontaktujte telefonicky svého lékaře nebo lékařskou pohotovost, případně se informujte na výše uvedených číslech.

  1. Jak postupovat při podezření na nákazu koronavirem: http://szu.cz/tema/prevence/doporuceni-k-jedincum-s-cestovatelskou-anamnezou
  2. Doporučení:

Letáky WHO - doporučení pro veřejnost

    3. Informace pro cestovatele:

Informace pro cestovatele - CZ/ENG/CN leták

    4. Jak je bezpečné manipulovat s poštovními zásilkami, pocházejícími z Číny? Hrozí riziko například při vykládání zboží, které pochází z Číny?

Nový koronavirus 2019-nCoV patří mezi RNA obalené viry. Tyto viry obecně patří mezi méně odolné z hlediska přežívání v prostředí mimo hostitele. Délka přežití viru v prostředí je závislá na vhodnosti vnějších podmínek (venkovní teplota, vlhkost vzduchu, typ povrchu). V zimním období s nižšími venkovními teplotami a nižší relativní vlhkostí vzduchu je z hlediska přežívání virů v prostředí vhodnější. Vzhledem k tomu, že se jedná o nový a dříve neznámý typ viru, nejsou jeho vlastnosti dosud detailně prozkoumány. U geneticky velmi podobného koronaviru - původce onemocnění SARS se doba přežití viru v prostředí pohybovala v rozmezí několika hodin až několika dnů. U zásilek původem z Číny je běžná doba doručení do České republiky natolik dlouhá, že by měla stačit k bezpečné inaktivaci viru. Rovněž dosavadní poznatky o šíření viru přepokládají bezprostřední kontakt s nemocnou osobou a ne nákazu z prostředí. Přesto pro větší jistotu i pro manipulaci se zásilkami lze využít obecné doporučení WHO, která doporučuje jako preventivní opatření zejména časté mytí rukou tekoucí teplou vodou a mýdlem při každém přerušení práce, před a po použití WC a před každým jídlem.

V případě změn či přijímání dalších opatření budete neodkladně informováni.

 Upozornění - důležité

Všechny osoby s trvalým pobytem na území ČR, které se po 7. březnu 2020 navrátí z pobytu na území Itálie do České republiky, jsou povinny bezprostředně po návratu do České republiky oznámit tuto skutečnost svému praktickému lékaři, a to telefonicky nebo jiným vzdáleným způsobem (mobilní aplikace, e-mail, skype apod.), tedy bez osobního kontaktu. Lékař rozhodne o karanténě v délce 14 dnů. Osoby v karanténě mají nárok na nemocenskou. Obdobným způsobem, tedy vzdáleně informujte i zaměstnavatele. Pozor nedodržení povinnosti informovat lékaře může být sankcionováno. Bližší informace web KHS, Ministerstva zdravotnictví atp.